Blog

Válás közös megegyezéssel
Mit érdemes tudni róla?
Válás közös megegyezéssel
A házasság felbontása minden érintett életében egy lelkileg megterhelő és idegtépő folyamat, mely sajnos egyre több embert érint a modern korban. A felek személyi és vagyoni viszonyaiban számos kérdést rendezni kell a válás során. A válás történhet közös megegyezéssel, illetve közös megegyezés nélkül is. Sajnos nem könnyű ilyen helyzetben megegyezni a házastársaknak. Ebben a cikkünkben most a válás közös megegyezéssel történő házasság felbontás mentetét és részleteit fogjuk ismertetni; a köznyelvben „válóperként” hivatkozott közös megegyezés nélküli házasság megszüntetésről itt olvashat bővebben.
Egy házasság felbontása mindenkit megvisel
A házasság felbontásának leggyorsabb, és talán a legkevesebb kellemetlenséggel járó módja a közös megegyezéssel történő válás, hiszen 2022. szeptember 1. óta a törvény lehetővé teszi, hogy a bíróság a felek között a házasságot mindössze egy tárgyalás során bontsa fel. A válás közös megállapodással így megelőzhető, hogy a válás folyamata elhúzodjon, továbbá számos eljárási és egyéb költségtől kíméli meg a feleket. Továbbá a közös megegyezéssel történő válás jár a legkevesebb lelki teherrel is a felek a számára, így viszonylagos harmóniában, a házasság megromlásának okaiban való vájkálás nélkül megszüntethető a házasság.
Ahhoz viszont, hogy erre sor kerülhessen, a feleknek előzetesen számos kérdést rendezniük kell az egyezség keretében. Amennyiben minden az alábbiakban felsorolt kérdésekben a felek meg tudnak egyezni, abban az esetben fogja a bíróság jóváhagyni az egyezséget.
A Polgári Törvénykönyv alapján a közös megállapodásban a feleknek a következő kérdéseket kell rendezniük a házasság közös akarattal történő felbontásán kívül:
- Amennyiben van közös kiskorú gyermekük, a szülői felügyeleti jogot melyik fél gyakorolja (akár közös szülői felügyeletben is megállapodhatnak a felek, ilyen esetben nem kötelező a kapcsolattartás részletezése, de a gyermek lakóhelyét meg kell határozni).
- A gyermektől különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartás milyen módon és időközönként történik.
- A gyermek tartása (gyermektartásdíj) milyen módon és mértékben történik.
- A házastársi közös lakást melyik fél használja tovább (akár közös használatban is meg lehet egyezni).
- Illetve – amennyiben van rá igény valamelyik fél részéről – házastársi tartásban is meg lehet állapodni.
A válás közös megegyezéssel történő nélkülözhetetlen részét képezi a jól megszerkesztett, részletes, mindenre kiterjedő, gondosan megfogalmazott egyezségi okirat megléte, ezért azt mindenképpen érdemes a szakmában jártas ügyvéddel megszerkeszteni.
Megállapodás /Válás közös megegyezéssel/
Ha a felek között megszületik a megállapodás, keresetlevelet kell benyújtani a bíróságra, mely mellé csatolni kell a felek által kötött egyezséget és egyéb okiratokat (Házassági anyakönyvi kivonat, közös gyermekek születési anyakönyvi kivonata). Amennyiben az egyezség megfelel a törvény által támasztott feltételeknek, a bíróság az egyezséget – a házasság megromlásához vezető körülmények feltárása nélkül – jóváhagyja egy rövid tárgyalás keretében. A tárgyaláson a feleket a bíróság személyesen meghallgatja, a feleknek nyilatkozniuk kell arra vonatkozóan, hogy a házasság teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott. A felek nyilatkozatának végleges akarat elhatározáson alapulónak, egyezőnek és befolyásmentesnek kell lennie.
A bíróság által jóváhagyott egyezségnek a bírói ítélettel azonos hatálya van, ami azt jelenti, hogy az abban foglaltak betartása a felek részéről kötelező. Amennyiben bármelyik fél megszegi az egyezségben foglaltakat, a másik fél jogi eszközöket vehet igénybe az egyezség kikényszerítése érdekében.
A vagyoni kérdéséket minden esetben külön egyezségbe kell foglalni, ugyanis a bíróság a házasság felbontása körében vagyoni kérdéseket nem tisztáz, nem vizsgál és azokról nem is dönt, eziránt újabb eljárást (pert) kell indítani amennyiben a felek között a vagyon vonatkozásában vita merül fel. Amennyiben a felek a vagyoni kérdésekben meg tudnak egyezni, akkor elegendő ezügyben egy ügyvédi ellenjegyzett dokumentum elkészítése házassági vagyonközösség megszüntetéséről. Ebben az esetben az ügyet nem szükséges bíróság elé vinni.
Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Címünk: 6000 Kecskemét, Rákóczi út 32. II. emelet 3.
Telefonszámunk: +36 20 268 7648
Email: feketeugyved@gmail.com